Rapor: 100 milyar avroluk finansmana rağmen Alman ordusunun bütçe açığı devam ediyor

Federal parlamento komisyonu tarafından hazırlanan bir rapora göre, Alman ordusunun personel, teçhizat ve altyapı açısından “önemli iyileştirmelere” ihtiyacı var

REKLAM

Almanya’da silahlı kuvvetlerden sorumlu parlamento komitesi üyesi Eva Hoegl, Ukrayna’da savaşın başlamasının ardından oluşturulan 100 milyar avroluk özel fona rağmen Alman ordusunun hâlâ yeterli teçhizat ve personele sahip olmadığını söyledi.

SPD Milletvekili Hoegl, 2023 raporunda, Başbakan Olaf Scholz’un açıkladığı ve Alman ordusunda dönüm noktası oluşturacak “Zeitenwende” adlı siyasi değişimin, toplam 47 milyar dolarlık satın alma taslağıyla doğru yolda gittiğini belirtti. Avro Parlamentonun Alt Meclisi tarafından onaylandı.

Ancak Hoegl, Alman ordusunun “büyük bir personel sorunuyla” karşı karşıya olduğunu ve asker sayısını 2031 yılına kadar 181 binden 203 bine çıkarma hedefine ulaşmanın zor olduğunu vurguladı.

Hoegl, “Önemli çabalara rağmen, Zeitenwende’nin ikinci yılında personel, ekipman ve altyapı açısından önemli gelişmelerin hala çok uzakta olduğu söylenebilir” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Hoegl, tanklar ve hava savunma sistemleri gibi daha büyük ekipmanların yanı sıra mühimmat ve gece görüş gözlüğü gibi daha küçük ekipmanların eksikliğine dikkat çekerek, “Teçhizat açısından Alman ordusu henüz tam olarak operasyonel değil” diye ekledi.

27 Şubat 2022’de, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sadece birkaç gün sonra, Başbakan Scholz, artan askeri harcamalarla desteklenen daha iddialı bir dış politika dönemi olan Zeitenwende’yi duyurdu.

Almanya, Soğuk Savaş’ın ardından onlarca yıldır süren yıpranmanın ardından silahlı kuvvetlerin yeniden inşasında ilk adım olarak sunulan yeni politikanın bir parçası olarak modern silahlar satın almak için bir fon oluşturdu ve NATO, silahlı kuvvetlerin en az yüzde 2’si kadar modern silah satın almak için bir fon kurdu. ülkenin GSYİH’sı 2024’ten itibaren. Savunmaya 100.000 dolar harcama hedefine ulaşma sözü verdi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber