Türkiye'den Gazze diplomasisi: Erdoğan, Hamas yetkilisi İsmail Haniye ile görüştü!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye'yi Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde kabul etti. Toplantı saat 14.30 sıralarında başladı.

Haniye ile yapılan görüşmelerde ateşkes için atılacak adımların yanı sıra Gazze'ye insani yardımın artırılması, daha etkin ve hızlı ulaştırılmasına ilişkin konular da görüşüldü.

TOPLANTI SONA ERDİ

AK Parti Genel Başkanı ve Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hamas Siyasi Büro lideri İsmail Haniye ile İstanbul Dolmabahçe çalışma ofisinde bir araya geldi.

AA-20240420-34321906-34321899-CUMHURBASKANI_ERDOGAN_HAMAS_SIYASI_BURO_BASKANI_ISMAIL_HENIYYE_ILE_GORUSTU

Heyetler arası görüşmeye MİT Başkanı İbrahim Kalın, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da katıldı.

AA-20240420-34321906-34321903-CUMHURBASKANI_ERDOGAN_HAMAS_SIYASI_BURO_BASKANI_ISMAIL_HENIYYE_ILE_GORUSTU

İLETİŞİM MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN AÇIKLAMA

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye'yi İstanbul'da kabul etti.

Görüşmede, İsrail'in başta Gazze olmak üzere Filistin topraklarına yönelik saldırıları, Gazze'ye yeterli ve kesintisiz insani yardım sağlanması ve bölgede adil ve kalıcı bir barış sürecinin sağlanması için yapılması gerekenler ele alındı.

Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin uluslararası toplumun dikkatini Filistinlilere yönelik zulme çekmek amacıyla diplomatik çabalarını sürdürdüğünü, vahşetin sona ermesi ve acil ateşkesin kalıcı ateşe kavuşturulması gerektiğinin her fırsatta vurgulandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'in Filistinlilere yaptığı zulmün bedelini bir gün ödeyeceğini, Türkiye'nin Gazze'deki katliamları her türlü şekilde anlatmaya devam edeceğini, bağımsız Filistin Devleti'nin kurulması için her türlü çabayı gösterdiğini ifade etti. bölgesel barışın ve bölgeye kalıcı barışın getirilmesinin anahtarıdır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistinlilerin bu süreçte birlik içinde hareket etmesinin hayati önem taşıdığını, İsrail'e karşı en güçlü cevabın ve zafere giden yolun birlik ve bütünlükten geçtiğini, yanıltıcı İsrail'e karşı Filistin'in haklı davasının ve gerçeklerinin daha çok anlatılması gerektiğini söyledi. uluslararası kamuoyu.

Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Filistin'deki acıların bir nebze de olsa hafifletilmesi için insani yardım sağlamaya devam ettiğini, bugüne kadar bölgeye 45 bin tonun üzerinde insani yardım gönderildiğini, bir dizi yaptırımın uygulandığını da belirtti. Ticaret kısıtlamaları da dahil olmak üzere İsrail'e karşı uygulandı.

İsrail ile İran arasındaki gerilimi değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, olayların İsrail'e zemin kazandırmaması gerektiğini, Batı'da İsrail'in saldırılarını sorgulayan atmosferin dağılmaması için dikkatleri yeniden Gazze'ye çekecek faaliyetlerin yürütülmesinin önemli olduğunu vurguladı. .

Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haniye'ye İsrail saldırısında şehit olan çocukları ve torunları için de başsağlığı diledi.

“Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı, Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun eşlik etti. Cumhurbaşkanı Danışmanı Sefer Turan.”

BAKAN FİDAN MISIR NUMARASI İLE GÖRÜŞTÜ

Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükri, İstanbul'da Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile bir araya geldi. Toplantının sonunda iki bakan ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Fidan basın toplantısında şu ifadeleri kullandı:

“Önceliğimiz İsrail işgaline son vermek ve iki devletli çözüm formülünü uygulamak olmalıdır. Bu olmazsa dün Yemen'den saldırılar, bugün İran-İsrail gerilimi, yarın başka bir savaş, ertesi gün daha fazla iç karışıklık, yarın başka bir savaş, ertesi gün daha fazla iç karışıklık. Bütün bunlar olmaya devam edecek. Biz Türkiye olarak, “Mısır gibi diğer dost ülkelerle birlikte başından beri hep aynı şeyi söyledik. Bu kriz Filistinlilerin hak ettiği şekilde çözülmezse. Hak ettikleri devletliği, bağımsızlığı ve egemenliği alamadıkları takdirde bu tür krizler bölgemizde artarak devam edecek.”Bu içerik Doğukan Akbayır tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
BBP lideri Destici şunları söyledi: BBP lideri Destici, “Bunu çok net ifade etmek istiyorum” dedi ve şöyle açıkladı: “Çok agresif köpekleri uyutacağız.”
Bakan Uraloğlu o hızlı tren hattı için tarih verdiBakan Uraloğlu o hızlı tren hattı için tarih verdi
Bu açıklamasıyla diğer CHP'lilerden farkını ortaya koydu!  Beşikçioğlu'ndan olağanüstü açıklama: o sözler Bu açıklamasıyla diğer CHP'lilerden farkını ortaya koydu! Beşikçioğlu'ndan olağanüstü açıklama: “Borç” kelimesi sosyal medyaya damga vurdu

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber