Hatay'da öfke alarmı: 2 mahalle karantina altında – Son Dakika Türkiye Haberleri

Valilikten yapılan açıklamada, 22 Nisan'da Meydancık ilçesinde bir sokak köpeğinin büyükbaş hayvanlara saldırdığı belirtildi.

Ekipler tarafından yakalanıp gözlem altına alınan ve daha sonra hayatını kaybeden sokak köpeğinden alınan numunenin, Adana Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğü'ne gönderildiği belirtildi.

Yapılan analiz sonuçlarına göre, köpekte kuduz tespit edilmesinin ardından Meydancık ve Güneysöğüt'e bağlı mahallelerin karantinaya alındığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Komşu mahalleler olan Tavla, Koçören, Hancağız ve Hüseyinli mahalleleri gözetim alanı olarak takip edilmeli, risk alanları ve gözetim alanları olası hastalık risklerine karşı yeniden değerlendirilecek, belirlenen kuduz riski alanı dahilinde bölgede kordon altına alınacak ve Hayvanların giriş çıkışları yasaklanacak, etkilenen bölgedeki sokak kedileri yasaklanacak.” Defne Belediyesi ve Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından Defne İlçesi genelinde özellikle kuduz şüphesi olan bölgelerden köpek ve yabani hayvanlar toplanıp, aşılanıp aşılanmadığına bakılmaksızın sahip olunan hayvanlar hastalık bitene kadar huzurevlerinde tutulmaktadır. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hastalığın görüldüğü bölgede aşıların yapılması, hasta bir hayvanın ısırdığı kişiler varsa sağlık kontrollerinin yapılması, sağlık kuruluşu ile iletişime geçilmesi ve konunun yetkililer tarafından takip edilmesi kararlaştırıldı. İlçe Sağlık Müdürlüğü'nün yanı sıra riskli bölgede meydana gelen ısırık vakalarını da aynı hassasiyetle takip edeceğiz. Konuyla ilgili her türlü idari ve bilimsel tedbir alınmış olup, süreç Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü koordinasyonunda tüm kurumlarımız tarafından titizlikle takip edilmektedir.”

Açıklamada, vatandaşların herhangi bir olumsuz durumda en yakın sağlık birimine başvurmaları, polis ve jandarma birimlerine haber vermeleri istendi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber