Hükümetin Rusya yanlısı politikası Slovakya’da protestolara konu oldu

Dışişleri Bakanı Juraj Blanar’ın Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile görüşmesi de Rusya’ya ağır yaptırımlar uygulayan AB’nin tepkisine yol açtı.

REKLAM

Slovakya’da binlerce kişi başkent Bratislava’da hükümetin Rusya yanlısı politikalarını protesto ederek Ukrayna’ya destek verdi.

Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı gösteride “katil Rusya” sloganları atılırken, Kiev’e destek amacıyla Ukrayna, AB ve NATO bayrakları çekildi.

Son olarak Dışişleri Bakanı Juraj Blanar’ın Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile görüşmesi de Rusya’ya ağır yaptırımlar uygulayan AB’nin tepkisini uyandırdı.

Görüşmenin Rus tarafının isteği üzerine gerçekleştiğini kaydeden Blanar, 2 Mart’ta Lavrov’la yaptığı görüşmeyi savundu ve krizin diplomatik yollarla çözülmesi gerektiğine inandığını söyledi.

Daha önce Ocak ayında Kültür Bakanı Martina Simkovicova Rusya ile kültürel bağların yeniden kurulmasına destek vermişti.

Yeni başbakan Rusya’ya yaptırımlara karşı çıkıyor

Geçtiğimiz Ekim ayında Slovakya’da göreve başlayan Başbakan Robert Fico, Avrupa Birliği’nin Rusya’ya yönelik yaptırımlarına karşı çıkmasıyla tanınıyor.

Fico’nun başbakanlık koltuğuna oturmasının ardından Slovakya, Rusya ile savaşan Ukrayna’ya gönderilen askeri yardımı askıya alacağını duyurdu.

5,5 milyonluk nüfusa sahip ve Ukrayna sınırındaki Slovakya, Fico’nun göreve gelmesinden önce geçen yıl Şubat ayındaki Rus işgalinin ardından Kiev’e silah temin etmiş ve savaştan kaçan mültecilere sınırlarını açmıştı.

Rusya yanlısı ve Amerikan karşıtı Fico, 30 Eylül’deki parlamento seçimlerini kazandıktan sonra geçen yıl dördüncü dönem için iktidara geldi.

Ülkesindeki yolsuzlukla etkili bir şekilde mücadele etmemekle suçlanan Fico’yu eleştirenler, Slovakya’nın Batı yanlısı çizgisini terk edip Başbakan Viktor Orban yönetimindeki Macaristan’ın izinden gidebileceğinden korkuyor.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber